مبعث رسول اکرم و رسول نور مبارک باد

  
عید مبعث بر تمامی مسلمانان جهان مبارک باد
عید مبعث از گرامیترین اعیاد مسلمانان است و بارها در قرآن و احادیث به عظمت آن اشاره شده است. درخشان ترین توصیف از این واقعه را میتوان از زبان حضرت علی(ع) بیان کرد :

"خداوند پیامبر را زمانى فرستاد که مدت ها بود پیامبرى نیامده بود و مردم در خوابى دراز به سر مى بردند و فتنه ها نیرومند شده بود ... و دنیا بى فروغ شده بود ... و به روى طالب خود رو ترش کرده بود."

"میوه شان فتنه و گمراهى بود و خوراکشان مردار."

"آنگاه قرآن را بر پیامبر فرو فرستاد، نورى که چراغ هایش خاموش ‍ نمى شود ... و بناى روشنگرى است که پایه هایش ویران نمى گردد و شفا و دارویى است که ترس از بیمارى هاى آن نمى رود و عزتى است که هوادارنش شکست نمى خورند و حقى است که یارانش بى یاور گذاشته نمى شود ... خداوند آن را سیراب کننده عطش دانشوران قرار داده است و بهر دل هاى فهمیدگان ... و پناهگاهى که ستیغ آن دست تسخیر ناپذیر است و براى کسى که آن را سرپرست خود گیرد مایه عزت خواهد بود."

حضرت محمد (ص) قبل ازبعثت، همه ساله اوقاتی را براى تفکر و عبادت اختصاص داده و به غار حرا در کوهى واقع در شمال مکه پناه مى برد. در یکی از این روزها، فرشته وحی بر او نازل شد و به آن حضرت بشارت نبوت و رسالت داد.

این واقعه در روز 27 رجب، سیزده سال قبل از هجرت و در سال چهلم عام الفیل برابر با سال 610 میلادى روى داد. همه میدانیم که اولین آیات نازل شده بر پیامبر، نخستین آیات سوره "علق" و "مدثر" بوده اند که این آیات، دربرگیرنده جوهر دین اسلام هستند. با توجه به این نشانه های بی بدیل خداوند، اهمیت یگانه پرستی، دانش، قیام، پاکی و خلوص از جمله مهمترین ارزشهای دین اسلام هستند. همه اینها عناصر اصلی قیام پیامبر اسلام (ص) در مقابل جامعه سراسر جهل و فساد بودند و همچنان در فرهنگ واقعی اسلام جاریند.

جشن مبعث
اهمیت روز برگزیده شدن پیامبر مسلمین، بر هیچ مسلمانی پوشیده نیست و مسلمانان در سراسر جهان این روز را گرامی داشته و به جشن و شادی میپردازند.در کشورهای مسلمان، خیابانها، مساجد و بناهای دیگر با چراغهای رنگین تزیین شده، شیرینی و شربت در گذرگاهها تقسیم میشود و در صورت امکان بسیاری از افراد مهمترین مراسم خود - مانند جشن عروسی، بستن قراردادی مهم و نامگذاری نوزاد - را به چنین شبی موکول میکنند.

در بسیاری از کشورها از جمله ایران، این روز خوش یمن را به انجام اموری چون افتتاح کتابخانه، برگزاری کلاسهای ویژه، انجام امور خیریه و دهها مورد مشابه اختصاص میدهند. مانند تمام اعیاد مسلمین، دیدار از بزرگان فامیل و دادن هدیه به کوچکترها، تازه عروسها و نورسیده ها نیز از جمله مراسم معمول این روز است.

اما انجام آداب ویژه شخصی در این روز، بیش از پیش بر روحانیت آن افزوده و موجب نزدیکی معنوی مسلمانان با یکدیگر میشود. از جمله آداب مستحب روز مبعث میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

پاکیزگی
یکی از آداب معمول در اعیاد مسلمانان، انجام دادن غسلی به نیت آن روز است. زیرا پاکیزگی، نشانه ایمان است. پس از حمام و غسل روز عید، پوشیدن البسه پاکیزه و به قولی بهترین لباس و آماده شدن برای دیدار از خانواده و دوستان الزامی است.

روزه و صلوات
روزه گرفتن از جمله آدابی است که انجام آن در این عید توصیه شده است. به گفته امام صادق(ع) : "اجر کسی که در روز 27 رجب روزه باشد، ثوابی معادل 70 سال روزه گرفتن است." ذکر صلوات به خصوص انجام نذر صلوات در این عید بسیار رایج بوده و از ثواب بسیاری برخوردار است.

نماز مبعث
این نماز، پس از نماز عشا و به نوعی نماز شب است که با نیت عید مبعث آغاز میشود و شامل 12 رکعت است و بنا بر احادیث به شکل 6 نماز دو رکعتی خوانده میشود که در هر کدام پس از حمد، سوره ای از سوره های کوتاه یا بلند خوانده میشود.پس از سلام و پایان آخرین رکعت، هفت مرتبه سوره حمد و معوذتین، قل هو الله أحد و قل یأیها الکافرون هر کدام را هفت مرتبه و إنا أنزلناه و آیة الکرسی هر کدام هفت مرتبه خوانده میشود. این نماز، کرامات بسیار دارد و بهترین عبادات این روز به شمار میآید.

irib.ir/occasions/paymbaran/payambar, lankarani.org
 
شما را جهان آفرین یار باد 
/ 3 نظر / 14 بازدید
سیده مریم

سلام . عیدشما مبارک [گل]

سیده مریم

[گل]

سیده مریم

[گل]